Wolontariat w naszej szkole działa od wielu już lat i dotyczy różnych sfer, np. niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym, samotnym, chorym, uczniom z zaległościami w nauce, bezdomnym zwierzętom. Uczestnictwo w wolontariacie niesie ze sobą ogromne korzyści dla uczniów. Uczy empatii, uwrażliwia ich na nieszczęście drugiego człowieka. Działalność w wolontariacie to również okazja do poznania ciekawych ludzi oraz do mądrego gospodarowania wolnym czasem.
        Szkoła organizuje pomoc dla Domu Samotnej Matki w Żarach. Polega ona na systematycznej zbiórce głównie produktów żywnościowych, a okazjonalnie zbieramy również zabawki, artykuły szkolne, odzież, organizujemy paczki na Mikołaja, bierzemy udział w zbiórkach żywności w marketach. Wolontariat przebiega w kontakcie z p. kierownik DSM. Co miesiąc dowiadujemy się, jakich produktów im brakuje, kupujemy je i zawozimy na miejsce.
        Współpraca z DPS dla osób niepełnosprawnych w Miłowicach mogła się rozwinąć dzięki udziałowi uczniów, rodziców i wychowawców. Naprzeciw naszym działaniom wyszła p. dyrektor DPS, która zapoznała nas z funkcjonowaniem Domu oraz ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi. Współpraca więc polega na wspólnej pracy w kołach zainteresowań, warsztatach, wspólnym organizowaniu imprez, towarzyszeniu osobom niepełnosprawnym w wolnym czasie, opiece nad nimi na różnych spotkaniach, uroczystościach i imprezach wyjazdowych. Organizowane są również zbiórki żywności i odzieży, w miarę potrzeby przyjeżdżamy na wiosenno-jesienne porządkowanie terenu wokół Ośrodka.
       Wolontariat rozszerzył swoją działalność o kontakty z MOPS, PCPR, Środowiskowym Domem Samopomocy, Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze”, świetlicami środowiskowymi oraz schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Żarach. Uczniowie bardzo chętnie pomagają innym uczniom w nauce, wśród nich są dzieci z lekkim upośledzeniem. Duża grupa uczniów przeszła przeszkolenie w MOPS i pracowała na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. W ramach wolontariatu były prowadzone przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli lekcje j. obcego dla osób bezrobotnych oraz lekcje dla uczniów gimnazjum w Żarach prowadzone przez nauczyciela naszej szkoły. Odbywały się również zajęcia językowe z cyklu nauczyciele - nauczycielom. Wolontariusze biorą udział w różnych imprezach i akcjach lokalnych, np. Dzień Wolontariusza czy WOŚP, spotkanie wigilijne przed Ratuszem miejskim i in. Nasi uczniowie nawiązali również kontakt z Rodzinnym Domem Seniora „Leśne Zacisze” w Żarach. Dzięki otwartości i uprzejmości p. dyrektor odwiedzają seniorów, towarzyszą im w spacerach, rozmawiają na ciekawe tematy, wspólnie czytają i oglądają TV, spotykają się w Dniu Babci i Dziadka, przychodzą z noworocznym koncertem. Wolontariusze nie zapominają o naszych braciach mniejszych. Organizują zbiórki np. karmy, smyczy, koców, aby pieskom i kotkom żyło się lepiej.
        Ogromne zasługi dla wolontariatu wnoszą uczniowie należący do SK PCK. Co roku biorą udział w zbiórkach żywności i kwestach ulicznych, pomagają w organizacji Balu Seniora, biorą udział w konkursach, promują zdrowy styl życia, są członkami klubu Honorowych Dawców Krwi.
       Młodzież utalentowana wokalnie i muzycznie bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach z chorymi na oddziale geriatrycznym lub dziecięcym szpitala „Na wyspie” oraz w hospicjum. Tam też idą z własnoręcznie wykonanymi aniołami z masy solnej, aby złożyć chorym świąteczne życzenia.
      Przez cały rok zbieramy makulaturę, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczamy na cel charytatywny. SKW ma pod swoją opieką dwoje niepełnosprawnych dzieci, Julę z Kadłubi i Olka z Sieniawy, dla których przez cały rok zbieramy nakrętki.
       W działalność wolontariacką zaangażowany jest od lat Samorząd Uczniowski. Organizuje ciekawe akcje, w ramach których zbierane są pieniądze dla potrzebujących. W szkole działa Szkolny Klub Wolontariusza, który ma swoje logo, zrzesza przedstawicieli każdej z klas i współpracuje z Samorządem Uczniowskim. Dzięki temu sprawniej organizujemy wszelkiego rodzaju akcje.
      Wolontariat w naszej szkole działa bardzo prężnie, czego dowodem są ww. działania i akcje. Realizujemy je systematycznie każdego roku. Oprócz tego na bieżąco angażujemy się w akcje, których nie brakuje. Wolontariusze za swoją pracę są nagradzani przez opiekuna Klubu oraz wychowawców dodatkowymi punktami i dyplomami uznania, a od instytucji, na rzecz których działają, otrzymują podziękowania oraz zaświadczenia.

Wszystkim wolontariuszom składam serdeczne podziękowania za wrażliwość, wielkie serce
i otwarcie na drugiego człowieka.


Opiekun SKW Elżbieta GesingSzlachetna Paczka

W miniony weekend nasza szkoła pełniła rolę magazynu dla Szlachetnej Paczki. Wiele się działo. Przebiegiem akcji kierował nasz absolwent, Michał Popko, jako rejonowy lider. Wspierali go wolontariusze PCK oraz Szkolnego Koła Wolontariusza, jak również nasi nauczyciele. Dla wszystkich wielkie dzięki ❤️, bo to wielka sprawa.

szlachetna paczka
szlachetna paczka

Kiermasz dla Samuela

Szkolny Klub Wolontariusza dorzucił cegiełkę w postaci ciast na kiermasz dla Samuela. Gorące podziękowania za serce i wsparcie kieruję do uczniów i ich rodziców. Pyszne wypieki przygotowali: Dominika Kliber, Zuzia Markowska, Gabrysia Kuros, Tosia Niedzielan, Amelka Grzegorczyk, Kacper Kliński, Marlena i Milena Wójtowicz, Hania Mogilnicka, Wiktoria Śrutwa, Zuzia Starzec, Amelia Kulik, Maja Gorzków, Kinga Kołbuc❤️❤️❤️ Samuelowi i jego rodzicom życzymy udanego kiermaszu, a Państwa w ich imieniu zapraszamy pod żarski ratusz, stanowisko nr 6.

kiermasz
kiermasz  kiermaszNoc Kultury Wschodniosłowiańskiej

8 grudnia w godz. 18.00 do 06.00 dnia następnego uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście mogli się bawić na Nocy Kultury Wschodniosłowiańskiej w pięknie udekorowanej auli szkolnej. Było pyszne tradycyjne jedzenie, muzyka, filmy, gry i zabawy. Miła atmosfera sprzyjała rozmowom oraz integracji uczestników.

noc kultury wschodniosłowiańskiej  noc kultury wschodniosłowiańskiejMiędzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Odwiedziliśmy jarmark bożonarodzeniowy, a dodatkową atrakcją była wizyta w escape roomie. Wszyscy dobrze się bawiliśmy, planujemy kolejny wyjazd.

dzień wolontariusza  dzień wolontariusza  dzień wolontariusza
dzień wolontariuszaPodziękowania dla rodziców i uczniów

W imieniu rodziców Samuela bardzo dziękujemy za pyszne ciasta upieczone na kiermasz wielkanocny przez rodziców i samych uczniów. To nie pierwszy raz, kiedy natychmiast reagują na nasz apel. Postawa godna podziwu i naśladowania. Dziękujemy

kiermasz dla Samuela  kiermasz dla SamuelaWizyta w MOPS

 W poniedziałek 27 marca członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza skorzystali z zaproszenia i odwiedzili nową siedzibę MOPS w Żarach.Pani dyrektor Katarzyna Pękala z widoczną pasją opowiedziała nam o pracy w Ośrodku, jego misji, oraz oprowadziła po budynku. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. Z kolei kierownik Dziennego Domu Senior Plus pani Joanna Świętochowska pokazała nam, w jakich komfortowych warunkach spędzają czas seniorzy i czym się zajmują. Spotkanie zrobiło ma wolontariuszach takie wrażenie, że niektórzy już na miejscu zdecydowali się na wolontariat w MOPS-ie.

wizyta w mops  wizyta w mops

wizyta w mops  wizyta w mops

wizyta w mops  wizyta w mopsGóra grosza

Koniec lutego to koniec tegorocznej akcji Góra Grosza. Wolontariusze wciąż liczą i liczą. Zapraszamy jeszcze do wrzucania groszy w holu szkoły. Im więcej, tym lepiej. Podsumowując akcję pochwalimy się, ile udało się zebrać. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na rehabilitację chorych dzieci.

akcja góra grosza  akcja góra grosza

Prace na kiermasz

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w ramach współpracy z naszą szkołą przekazali własnoręcznie wykonane prace, które z kolei można było nabyć na szkolnym kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez SKW dla Samuela Niedziałkowskiego na jego rehabilitację.

prace dla samuela  prace dla samuela

prace dla samuela  prace dla samuela

Paczka świąteczna

Szkolny Klub Wolontariusza przygotował rodzinie w potrzebie paczkę świąteczną, bogatą w produkty żywnościowe, chemię gospodarczą, słodycze, owoce i upominki pod choinkę. Dziękujemy pracownikom szkoły za piękny gest, bo to oni przekazali pieniądze na ten cel. Za naszym pośrednictwem przekazujemy gorące podziękowania od obdarowanej rodziny.
Chcemy również podziękować firmie Prodiam z Żar i jej szefowi p. Krzysztofowi Niedźwieckiemu za przekazanie nam bardzo dużej ilości zabawek, które za pośrednictwem Dyrekcji naszej szkoły trafiły do Miejskiego Przedszkola nr 10 w Żarach i Gminnego Przedszkola w Grabiku.


paczka swiateczna  paczka swiateczna

paczka swiateczna paczka swiateczna

Akcja dla żarskiego schroniska

Młodzież ukraińska bardzo chętnie uczestniczy w różnych działaniach charytatywnych. Ostatnio postanowili zakupić smakołyki dla milusińskich z żarskiego schroniska. Brawo Kochani!

smakołyki dla zwierzaków


 02.11.2022

Wolontariusze Prusa to młodzież, na którą można liczyć zawsze wtedy, gdy jest potrzeba niesienia pomocy. Empatia nie jest im obca. Akcjami, których podejmujemy się jako społeczność szkolna, kieruje Szkolny Klub Wolontariusza. Uczniowie udzielają się w Powiatowym Domu Dziecka, w hospicjum, w Domu Seniora, w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Współpracujemy również z żarskim oddziałem PCK.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt dołączyliśmy do akcji zorganizowanej przez żarskie schronisko. Zakupiliśmy karmę oraz zebraliśmy koce, ręczniki i smycze. Uczniowie z klas pierwszych, zainteresowani pomocą w Domu Dziecka, wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez tamtejszego psychologa. 1 listopada wolontariusze zapalili na opuszczonych i zapomnianych grobach żarskiego cmentarza komunalnego 150 zniczy, które zebraliśmy w szkole. Góra Grosza to akcja, w której od wielu lat systematycznie uczestniczymy. W tym roku szkolnym trwa od 02.11.2022 r. do 20.02.2023 r. Bardzo cieszy nas fakt, że do wszystkich szkolnych akcji wolontariackich włączają się również rodzice naszych uczniów. Dziękujemy.

Przed nami święta, a wraz z nimi realizacja kolejnych przedsięwzięć, które umilą ten magiczny czas osobom potrzebującym. Będziemy o nich pisać.

Opiekun SKW Elżbieta Gesing
zbiórka żywności dla schroniska  zbiórka żywności dla schroniska 

zbiórka żywności dla schroniska     znicze


wizyta w domu dziecka

25.12.2021

Uczniowie Prusa systematycznie pomagają w żarskim schronisku. Wychodzą zczworonogami na spacery, pielęgnują je oraz spędzają z nimi czas. Za pieniądze zebrane wśród uczniów naszej szkoły wolontariuszkizakupiły zdrowe jedzenie w postaci karmy, suszonego mięsa oraz innych smakołyków dla kotów i psiaków oraz przyniosły specjalnieuszyte kolorowe i ciepłe koce.

akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach
akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach

akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach
akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach

akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach

akcja pomoc dla schroniska w Żarach akcja pomoc dla schroniska w Żarach

17 grudnia w piątek podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nasze wolontariuszki kontynuowały zbiórkę pieniędzy dla SamuelaNiedziałkowskiego, zachęcając mieszkańców Żar do spróbowania domowych ciastek i pierniczków, upieczonych i pięknie zapakowanychprzez uczennice Prusa. Dodatkowo, piekarnia "U Czarneckiego" z Jasienia, na naszą prośbę, zaopatrzyła w smaczne ciasto stoiskorodziców Samuela.

EGesing opiekun SKW

jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądze jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądz jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądz jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądz
jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądz jarmark bożonarodzeniowy wolontariusze zbierają pieniądz

16 grudnia, jak co roku przed świętami, nasi uczniowie własnoręczniewykonują kartki świąteczne, które następnie zanoszą do zaprzyjaźnionych instytucji, w których udzielają się jakowolontariusze. W miłej atmosferze rozmów, śmiechu, herbatki i ciasteczek, szybko upłynął czas, a efekty pracy widać nazdjęciach. Wolontariusze, którzy nie mogli być obecni, dostarczyli kartki zrobione w domu.

kartki świąteczne kartki świąteczne
kartki świąteczne kartki świąteczne kartki świąteczne kartki świąteczneWe wtorek, 14 grudnia 2021 r., w I LO im. B. Prusa w Żarach odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski dla Samuela Niedziałkowskiego. Chłopiec jest bardzo chory, nie widzi i cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Potrzebuje ciągłej rehabilitacji i to właśnie był cel naszej akcji. Podczas kiermaszu można było wziąć udział w licytacji, wysłuchać koncertu wokalno – instrumentalnego przygotowanego przez Społeczne Ognisko Artystyczne w Żarach oraz spróbować domowych wypieków. Kiermasz uświetnili swoją obecnością i przemówieniem Burmistrz Miasta Żary Pani Danuta Madej, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marian Popławski oraz w imieniu Starosty Żarskiego – Naczelnik Oświaty Pan Bartłomiej Kubiak. Nie przyszli z pustymi rękami, obdarowali i Samuela, i wolontariuszy. Kiermasz został wsparty finansowo i objęty patronatem przez Radę Rodziców, w imieniu której wystąpił przewodniczący Pan Jacek Pawlaczyk. Nie zabrakło samego Samuela i jego rodziców, którzy opowiedzieli o synku oraz gorąco podziękowali wszystkim za pomoc. Podczas kiermaszu wytworzyła się niesamowita atmosfera, było przyjaźnie i wesoło, a co najważniejsze – udało się zebrać 5736,28 zł. To dowód, że takie inicjatywy mają sens. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym kolejna rehabilitacja Samuela jest realna.

Elżbieta Gesing, opiekun SKW


Kiermasz:
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny kiermasz szkolny kiermasz szkolny
kiermasz szkolny kiermasz szkolny
Liczenie:

liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu
liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu
liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu
liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu 

liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu liczenie pieniędzy uzyskanych z kiermaszu

06.12.2021

Dzisiaj Mikołaj z Prusa zawitał do maluszków z Domu Samotnej Matki w Żarach. Programanimacyjny, przygotowany na dziś przez młodzież z przyczyn obiektywnych nie odbył się, ale zaprezentujemy go w najbliższym,lepszym czasie Dziękuję wszystkim 12-tu klasom za sprawną zbiórkę i cudne prezenty. Dogrupy tej dołączyła wolontariuszka – mama jednego z naszych uczniów, która dodatkowo ze swej strony przygotowała paczki.Dziękuje wszystkim jeszcze raz.

Opiekun SKW EGesing

wizyta mikołaja w domu samotnej matki wizyta mikołaja w domu samotnej matki
wizyta mikołaja w domu samotnej matki wizyta mikołaja w domu samotnej matki wizyta mikołaja w domu samotnej matki
wizyta mikołaja w domu samotnej matki wizyta mikołaja w domu samotnej matki


Pierwsza wizyta w DPS w Miłowicach w tym roku za nami. Ośmioro naszych wolontariuszy pojechało na zaproszenie p. dyrektorBarbary Litewki, aby zintegrować się z mieszkankami Domu. Pani Basia, pracownik DPS, zajmująca się stroną kulturalno-rozrywkowąprzygotowała dla nas super spotkanie, podczas którego integrowaliśmy się, poznając się nawzajem i świetnie siębawiąc. Mieszkanki Domu to osoby bardzo otwarte, szczere i wesołe, dlatego też czas szybko minął na zabawach i śmiechu. Wizytęzwieńczył poczęstunek,
a wolontariusze podsumowali, że tonie był stracony czas. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia.

Opiekun SKW E.Gesing


wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice
wizyta w DPS Miłowice wizyta w DPS Miłowice


12 października miał miejsce w naszej szkole coroczny Kiermasz Rosyjski, zorganizowany przez dziewczyny z rozszerzonejgrupy j. rosyjskiego, mocno wspierane przez kolegę z klasy:) Obok takich elementów realioznawczych, jak: matrioszki, chochłoma(drewniane naczynia), samowary czy młodzieżowa muzyka, największym zainteresowaniem cieszyły się własnoręcznie wykonane rosyjskiepotrawy: bliny, pirożki i syrniki. Można było też spróbować herbaty z samowara z dodatkiem cukru w kostkach. Pieniądze zesprzedaży przeznaczymy na karmę dla zwierząt ze schroniska w Żarach. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko iwłączyli się do akcji.

Elżbieta Gesing, nauczycielka j. rosyjskiego


kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski

kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski
kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski

kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski kiermasz rosyjski


Witajcie! Wolontariat w „Prusie” ruszył pełną parą!

Zaplanowaliśmy na ten rok szkolny wiele akcji i różnych działań. A oto jedno z nich. Udział w projekcie Stowarzyszenia Przyjaciół Miłowic pt.: „Historia w ziemi przechowana”. Na zdjęciach integracyjne spotkanie organizacyjno – zapoznawcze naszych uczniów z niepełnosprawnymi mieszkankami DPS oraz zajęcia artystyczne prowadzone przez artystę malarza Pana Jerzego Litewkę, które odbyły się w piątek 18 września w pracowni plastycznej DPS w Miłowicach. O kolejnych działaniach projektowych będziemy Was informować.


Opiekun grupy licealnej EGesingWitajcie,

oto kolejna relacja z przebiegu projektu z Miłowicami „Historia
w ziemi przechowana”. W piątek, 25 września, byliśmy w Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego, które mieści się po drugiej stronie ulicy, naprzeciw naszej szkoły. Obejrzeliśmy sale wystawowe, a następnie uczestnicy projektu szkicowali wybrany przez siebie eksponat muzealny.

Opiekun grupy licealnej EGesing